هسته
پویشگران شبکه جوان

کد استقرار: UOK00P222
تاریخ ورود: 1396/1/1
تاریخ خروج:
وضعیت: مستقر
ایده محوری:
تحلیل داده های مخابراتی در نسل های مختلف موبایل
اعضاء:

الهام نوری
کارشناسي مهندسی کامپیوتر
(نماینده)

فرزانه نعلچی
کارشناسي مهندسی کامپیوتر
شرح ایده محوری و دستاوردها:

شرح ايده محوري و فعاليت اصلي هسته:


1)بررسی تکنیک های ارسال اطلاعات و داده  
2)بررسی توانایی های داده ها  مخابراتی برای تعریف سرویس های جدید

 

برقراری ارتباطات با ابزارهای هوشمند نیاز به ویژگیهای خاص و ویژهای دارد. ارتباطاتی که این روزها دنیای پیرامون ما را تحت تاثیر قرار داده با پیشرفتهتر شدنش به زودی جنبه جدیدی از زندگی را پیش روی ما قرار میدهد که ناگزیر استفاده از آن هستیم. اگرچه در کشورهای پیشرفته این امر به وقوع پیوسته و همه روزه شاهد ابداع تکنولوژیهای جدیدی هستیم که به کمک فناوریهای هوشمند گستردهتر میشوند، اما در کشورهای کمتر توسعهیافته این مزیت در حال زیرسازی و سرمایهگذاری است.

یکی از جنبههای قابل اهمیت در این بحث استفاده از تکنولوژیهای بالا برای سرعت بیشتر در انتقال دادهها در فضای ارتباطی است که مهمترین آن در شبکههای تلفن همراه مورد استفاده قرار میگیرد. تلفنهای همراه امروزه دیگر فقط وسیلهای برای برقراری تماس نیستند، بلکه برای انتقال دادههای تصویری، متنی و حتی کنترل بخشهای هوشمندی از زندگی روزمره ما هستند.

 در ایران در چند سال گذشته اهمیت سرعت انتقال دادهها از طریق شبکههای موبایلی اهمیت زیادی پیدا کرده  تا انجا که زیرساخته  های لازم برای فراهم آوری نسل3و4 و البته در آینده نه چندان دور نسل5 آماده شده است. آنچه در ادامه میخوانید درباره ویژگیها و تفاوتهایی است که نسلهای ارتقا یافته از شبکه انتقال داده ای در تلفن همراه به خود دیده اند.

شاید بسیار شنیدهاید که برای معرفی نسلهای تلفن همراه از حرف  G استفاده میشود و کاربرد اصطلاحاتی مانند G2   وG3    وG4   رایج است. بنابراین باید گفت که حرف G  نمایانگر کلمهG یا نسل Generation است که با بالارفتن عدد همراه حرف این مفهوم انتقال مییابد که تکنولوژی مورد استفاده در نسل مورد G نظر ارتقا یافته و شما با ویژگیهای جدیدی مواجه هستید.

  نسل اول شبکه تلفن همراه

نسل  1(1G)کوتاه شده برای عبارت < نسل اول فناوری تلفن بیسیم > میباشد. اینها استانداردهای تلفن همراه آنالوگ است که در سال1980 مطرح شد و تا هنگام جایگزینی با تلفنهای دیجیتال نسل2 ادامه داشت. تفاوت اصلی بین دو سیستم تلفن همراه، نسل1 و نسل2  اینست که شبکههاینسل1 از سیگنال های  رادیویی آنالوگ استفاده می کردند در حالی که شبکه های نسل2 از سیگنال رادیویی دیجیتال.

گرچه هر دوی سیستمها از سیگنال دهی دیجیتال برای اتصال به برجهای رادیویی استفاده میکنند، بقیه سیستم ، سیگنالهای دیجیتال رمزگذاری میشوند، با این تفاوت که نسل1 در فرکانس بالاتر مخابره می شوند.معمولا 150مگا هرتز و بالاتر.

استاندار شبیه این ،mnt تلفن همراه شمالی است ،که در کشورهای شمالی (و وابسته به شمال) از قبیل کشورهای شمالی، سوئیس، هلند ،اروپای شرقی ،روسیه استفاده شده.انواع دیگر amps سیستم تلفن همراه پیشرفته) در آمریکا TACS ،  سیستم ارتباطی دسترسی کلی که در انگلستان 450C-در آلمان  غربی ، و 2000Radiocom در فرانسه ، پرتغال و آفریقای جنوبی ،  RTMIدر ایتالیا، در ژاپن سیستمهای گوناگونی وجود داشت.

نسل دوم شبکه تلفن همراه

نسل دوم گوشیهای تلفن که به صورت دیجیتال میباشند و شامل سیستم ها GSM,TDMA,CDMA هستند. از خصوصیات آنها میتوان به سرعت بالای انتقال اطلاعات صوتی و انتقال محدود داده ها یا اطلاعات اشاره کرد. در یک مقایسه ساده می توان نشان داد که زمانیکه صحبت از قابلیت ها در خصوص تکنولوژی ها می شود تفاوت های بسیاری در بین این دو نسل از شبکه های موبایل وجود دارد. مهمترین و اصلی ترین تفاوتی که بین شبکه های نسل دوم 2G و نسل سوم 3G وجود دارد بحث پهنای باند است که مردم در اصطلاح عامیانه به آن سرعت هم می گویند. در پایین ترین و بدترین شرایط ممکن سرعت شبکه های 3G دو برابر سرعتی است که توسط تکنولوژی GPRS نسل دومی ارائه می شود ، در واقع امروزه و با پیشرفت هایی که حاصل شده است تکنولوژی نسل دوم  در مقوله سرعت هیچ حرفی برای گفتن ندارد. سرعت انتقال داده به تنهایی یکی از بزرگترین توسعه ها و پیشرفت های تکنولوژی های شبکه موبایل امروزی به حساب می آید که شبکه های  2G سرعت بسیار محدودی را به کاربران ارائه می دهند که توسط تکنولوژی ضعیفی به نام WAP ارائه می شد. امروزه شما می توانید تقریبا همان سرعت اینترنتی که در کامپیوتر خانگی خود دارید را در شبکه های نسل سوم و چهارم احساس کنید.